Çarşamba, Şubat 18, 2015

OZEL HAYAT DIYE BIRSEY KALMADI - 1 -

Birkac gun once arkadasim ve onun arkadaslariyla yemege cıktık. Yemekte cektigimiz fotoları birbirimize whatsapplayalım diye o aksam tanıstıgım kisi tel numaramı istedi verdim, ah ekranda cikti zaten Kuguu Hanim diye dedi.
Şaka yapıyor zannettim. Yok iste CIA'de kayıtlıymıssınız cıktı dedi.Gene inanmadim hadi canim dalga gecme dedim ama ekranda adım var ve cocuk karsımda ve o birsey yazmadı gordum. Nasil yani aaa nasil yani oldum, nedense afalladim yok artık diye.
Bilenleriniz vardır ama ben bilmiyordum CIA diye bir program varmıs. Aslinda Caller Identification Application dan CIA ama o da cok iyi uydurulmus.

Fakat bu hic hos bir sey degil. Artık hicbirsekilde hayatımızda "ozel" birseyimiz kalmiyor, kalamıyor.
Ustelik ucretsizmis. Milyonlarca kullanıcısı oldugu kesin, ben gec ogrendim. 
Indırdıgın an senin rehberindeki tum kayıtlari alıyor kendi havuzuna  aktarıyor. Milyonlarca kullanıcının rehberinin birlestigi bir devasa havuz hatta okyanus dusunun... :((
Sonra bir numarayı yazıyorsun havuzda varsa o numara direkt senin ekranında beliriyor.
Allahtan benimki ilk kimdense saygılı birinden "adım Hn." olarak kayda girmis.
En azından buna sevineyim bari soyadım yok diye.
Cunku bazen birine soyadınızı bile vermek istemiyorsunuz ya.
Boyle bir sey nasil  yasal oluyor o da ayrı bir saskinlik konusu.
Tanımadıgın merak ettigin numaralari arattır istersen. Ama bunun icin cebine indirmen lazım  ki !boylece senin kisisel rehberini de once bir kendisine kopyalasin!!! ve senin rehberinde kayıtlı yuzlerce insanin numarası da habersizce o okyanusa aksin ve sonra kullanılsın.
YAPMAYIN LUTFEN, ayıptır ne diyim...

Kuguuboynu,theAnnoyed!

2 yorum:

Nalan Ünal dedi ki...

Ve daha neler neler var... Gizlilik sadece kelimeden ibaret. İşin kötü yanı tam da bu örnekte olduğu gibi, bizler bu konuya ne kadar dikkat edersek edelim ipler sadece bizim elimizde değil ne yazık ki. O programı ne kurarım ne de kullanırım ama benim telefon numaramın kayıtlı olduğu bir cep telefonuna kurulmamasını asla kontrol edemem.

KUGUU dedi ki...

Evet ve daha neler neler, ve kontrolumuz dısında, cogu zaman haberimiz bile olmadan, cok haklisiniz. O yuzden basliga -1- diye yazdım:))
Lutfen sizde akliniza gelen ornekleri buraya ekleyin. Olabildigince bir dosya gibi yapıp bilmediklerimiz de bunun gibi paylasalim derim.